/ O RACZY, ODKRYJ RACZĘ

Region Racza usytuowany jest w północno-wschodniej części zachodniej Gruzji. Obejmuje górny wąwóz rzeki Rioni i podzielony jest na dwie części. Pierwsza – Górna Racza znajduje się w dystrykcie Oni, natomiast druga – Dolna Racza w dystrykcie Ambrolauri. Wieś Cesi, która jest położona nad rzeką Rioni, stanowi granicę pomiędzy Górną a Dolną Raczą.



Region Raczy jest jednym z najstarszych regionów Gruzji – zasiedlona jest od wczesnej epoki kamiennej (paleolitu). Na terytorium regionu znalezione zostały również ślady osad pochodzących z okresu mezolitu. Wsie Górnej Raczy – Gona i Ghebi stanowiły dobrze rozwinięte centra wydobycia brązu. Historia Raczy w średniowieczu powiązana jest z królestwem Egrisi (królestwo istniejące w zachodniej Gruzji we wczesnym średniowieczu), Racza wraz z Takweri (historyczny gruziński region) utworzyły Saeristawo – lokalną jednostkę administracyjno-terytorialną, która została przyłączona do królestwa Egrisi .
Średniowiecze to epoka gwałtownego rozwoju regionu, w szczególności w dziedzinie kultury. Pomiędzy X a XIII wiekiem powstało tu wiele obiektów sakralnych, m.in. Patara Oni, cerkiew św. Jerzego w Mrawaldzali, cerkwie w miejscowościach Krichi i jeden z najbardziej znanych gruzińskich pomników architektury sakralnej – cerkiew Nikorcminda. Od późnego średniowiecza Saeristawo Racza było się częścią Imereti, aż do 1810 roku, kiedy to region wraz z całą Gruzją Zachodnią znalazł się pod okupacją Rosyjskiego Imperium. W 1921 roku, gdy Gruzja stała się częścią ZSRR, Racza została podzielona na trzy części – Ambrolauri, Oni i Czrebalo.

Dzisiaj Racza, wraz z centrum administracyjnym w Ambrolauri, jest jednym z 9 regionów Gruzji. Jej mieszkańcy, nazywani raczyńcami (gruz. raczweli) znani są ze swego spokojnego, niczym niezmąconego podejścia do życia – oni nie wiedzą co to pośpiech!
Sama Racza zachwyca malowniczymi wioskami, rwącymi rzekami i oczywiście niesamowitymi, zapierającymi dech w piersi górami Kaukazu, które przyciągają niezliczoną ilość miłośników górskich przygód. Racza to idealne miejsce dla osób, które chcą odpocząć od codzienności i zagubić się w dziewiczej przyrodzie.