/ O ONI, ODKRYJ ONI

Dystrykt Oni znajduje się w regionie Racza-Leczchumi i Dolnej Swanetii. Centrum administracyjne dystryktu to miasteczko Oni. Dystrykt znajduje się na lewym brzegu rzeki Rioni, na wysokości 830 m n.p.m. W jego skład wchodzi jedno miasto i 65 wsi, łącznie 19 gmin: Ghebi, Glola, Cziiora, Ucera, Gomi, Komandeli, Kwaszcheti,Mrawaldzali, Pipileti, Sakao, Paracheti, Ghari, Szeubani, Szkmeri, Cchmori and Cedisi. Oni położone jest w odległości około 250 km na północny zachód od stolicy kraju Tbilisi.
Według niektórych naukowców Oni było założone przez króla Iberii Parnadżoba (II w p.n.e.). Oni, po raz pierwszy, pojawia się w źródłach historycznych pochodzących z XV i XVI wieku. Znaczenie Oni wzrosło w średniowieczu, kiedy drogi handlowe z Północnego Kaukazu, regionów Kartli, Imereti, Dolnej Raczy łączyły się właśnie w Oni.
Badania archeologiczne ujawniły, że Oni było w przeszłości częścią legendarnej Kolchidy, zostały tu odnalezione m.in. narzędzia wykonane z brązu oraz kolchidzkie tetri (monety), które pochodzą z VI i VII w p.n.e.W Oni jest wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia – zwiedzić można średniowieczny mur miejski oraz synagogę. Oni posiada również bogatą historię związaną z mniejszością żydowską, która przybyła tu w VI wieku i została bardzo ciepło przyjęta. Żydzi do dziś uważają Gruzję za drugą ojczyznę. Żyjąc w różnych regionach żydowska diaspora odegrała znaczną rolę w życiu kulturalnym, politycznym i gospodarczym Gruzji. W Oni, podobnie jak i w innym miastach Gruzji, została zbudowana synagoga, co jest dowodem na to, że religia mniejszości zawsze była szanowana w Gruzji.