/ CO ZJEŚĆ, KUCHNIA

Kuchnia raczyńska jest znana i bardzo lubiana w całej Gruzji, lecz pamiętać należy, że prawdziwych raczyńskich dań skosztować można tylko i wyłącznie w Raczy. Tutaj znajduje się wszystko, co czynni raczyńskie jedzenie wyjątkowym i niepowtarzalnym – naturalne domowe produkty, świeże owoce i warzywa, przepyszne wyroby mięsne i oczywiście bogate tradycje kulinarne. Unikalny klimat Raczy pozwala na uprawę przeróżnych warzyw i owoców – poczynając od winorośli, a kończąc na ziemniakach i fasoli.
Poniżej wymienione zostały najbardziej popularne dania raczyńskiej kuchni, których każdy odwiedzający musi spróbować.Raczyńskie lobiani – jest to placek nadziewany ugotowaną, przyprawioną fasolą – w całej Gruzji można znaleźć wiele różnych wariantów tego dania, ale lepszych od raczyńskich nie ma nigdzie – ich tajemnica polega na dodaniu do fasoli pysznego boczku.
Szkmeruli – smażony kurczak w mlecznym czosnkowym sosie, typowo raczyńskie danie, które zostało wynalezione przez przypadek w jednej z wiosek górnej Raczy – Szkmeri, stąd właśnie pochodzi jego nazwa. Można je znaleźć w każdej gruzińskiej restauracji, ale oczywiście najlepszym pomysłem jest spróbowanie szkmeruli tam, gdzie to danie powstało.
Wędliny – Racza słynie z pysznych wędlin, w ciągu ostatnich kilku lat raczyńskie wędliny zdobyły uznanie również poza granicą Gruzji. Najbardziej popularny jest wędzony boczek, proces wędzenia trwa od listopada aż do stycznia i na początku każdego roku, boczek jest gotów do spożycia. Raczyński boczek można znaleźć w wielu daniach lokalnej kuchni, m.in. w lobio (zupa fasolowa) i w lobiani.
Wyroby mleczne – będąc w Raczy, koniecznie należy spróbować przepysznych mlecznych wyrobów – maconi (jogurt naturalny) i śmietany, które są często podawane razem z kaszą gryczaną.
Herbata to kolejna obowiązkowa rzecz do spróbowania w Raczy, jej lokalna nazwa brzmi ‘deka’ i jest ona robiona z liści górskich białych rododendronów.